Nadzwyczajni Szafarze

Świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii świętej lub inaczej nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

Zadania nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.:

a/ zanoszenie Komunii św. chorym w domach prywatnych, szpitalach i innych zakładach;

b/ pomoc w udzielaniu Komunii św. podczas Mszy św., zwłaszcza w niedziela i święta.

Historycznym rokiem w powołaniu formacji Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. jest rok 1990. W tym, bowiem roku Konferencja Episkopatu Polski określa ogólne warunki powołania formacji, Diecezjalna Komisja liturgiczna opracowuje zalecenia obowiązujące na terenie Diecezji Opolskiej, zatwierdzone następnie przez Abpa Alfonsa Nossola.

Dowodem upoważniającym do pełnienia posługi pomocnika Komunii św. jest Dekret Biskupi (imienna zgoda wystawiona na prośbę Proboszcza Parafii) przedłużany po upływie określonego czasu. Przedłużanie dekretu odbywa się zawsze w Uroczystość Chrystusa Króla, (Święto Patronalne Formacji).

Obecnie w naszej parafii jest 2 nadzwyczajnych szafarzy.